Toaleta to nie śmietnik!

Wobec powtarzających się w ostatnim czasie awarii sieci kanalizacji sanitarnej, przypominamy czego NIE WOLNO wrzucać do toalety.

W przypadku stwierdzenia, że przyczyna wystąpienia awarii, leży po stronie użytkownika, zostaną podjęte działania mające na celu obciążenie właściciela nieruchomości kosztami naprawy, które mogą wynieść do kilku tysięcy złotych (w przypadku uszkodzenia pompy).

Czego nie można wrzucać do toalety?

  • Środki higieny osobistej

Nie wspominając już o  pampersach, regularnie w toaletach lądują mokre (nawilżane) chusteczki, tampony, podpaski, wkładki higieniczne, waciki, patyczki do uszu a nawet prezerwatywy. Większość z tych przedmiotów pęcznieje pod wpływem wody i zwiększa podwójnie swoją objętość, a to prowadzi do zapychania pomp.

  • Tłuszcze i oleje

Nie tylko te spożywcze, lecz również gospodarcze. Unikaj wylewania oleju do toalety/zlewu. Po wystygnięciu olej zastyga w rurach i zatyka je, ponieważ osadza się na rurach i zmniejsza przepływ ścieków. Pamiętajmy o tym, że nawet jeżeli „zalejemy” tłuszcz płynem do mycia naczyń (detergent w płynie rozbije tłuszcz na mniejsze cząstki), to mimo tego, że pozbędziemy się go z naczynia, jego spore ilości i tak trafią do rur ściekowych, gdzie po osadzeniu się stwardnieją i mogą doprowadzić do zatkania rury.

  • Leki i chemia

Wylewanie bądź wyrzucanie lekarstw do ubikacji, jak również resztek farb czy produktów z zakresu chemii gospodarczej jest ogromnym błędem. Substancje te nie tylko trudno się rozkładają, lecz również źle wpływają na środowisko naturalne.

  • Torebki foliowe

Nie rozkładają się w wodzie i  blokują prawidłowy przepływ ścieków.

Ponadto zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:

  • wód opadowych np. z podwórek, rynien, innych drenaży.
  • ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek.

Wyżej wymieniony zakazy i obowiązki użytkowników sieci kanalizacyjnej wynikają z ogólnie obowiązujących przepisów prawa i będą bezwzględnie egzekwowane.

  • pomp

« wstecz