Zestawienie odpadów, których nie wolno wrzucać lub wlewać do urządzeń sanitarnych

Pomimo iż  kanalizacja sanitarna i znajdujące się na niej przepompownie ścieków,  zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować ścieki komunalne: z kąpieli, mycia, prania i papier toaletowy z WC, zdarza się , że wraz ze ściekami płyną także inne odpady, które to wcześniej czy później mogą powodować  zatykanie przewodów kanalizacyjnych i prowadzić do spiętrzenia ścieków w kanałach, a jeżeli już dostaną się do przepompowni nawijają się na wirniki pomp i powodują ich awarię, następstwem czego jest również wylanie ścieków z przepompowni i spiętrzenie ścieków w kanałach oraz powstawanie nieprzyjemnych odorów. Koszt usuwania awarii sieci,  wymiany pomp lub usunięcia skutków zanieczyszczenia ściekami jest bardzo wysoki i docelowo wpływa na wzrost  cen za ścieki.

Mając na uwadze, że nie wszyscy użytkownicy sieci kanalizacji sanitarnej posiadają wiedze na temat prawidłowego i racjonalnego korzystania z kanalizacji sanitarnej poniżej przedstawiamy krótkie zestawienia odpadów,  których nie wolno wrzucać lub wlewać do urządzeń sanitarnych - nawet jeżeli są w stanie rozdrobnionym.

Do urządzeń kanalizacyjnych nie wrzucamy bądź nie wlewamy:

- waty, pieluch, podpasek, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, gazy,  ścierek, rajstop, tekstyliów, włókien, oraz innych części garderoby (materiały te łączą się w sploty, przykleją się do ścian kanałów uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków i powodują zapychanie kanałów np. nawijają się na wirniki pomp i powodują ich uszkodzenia),

- niedopałków papierosów, patyczków, lekarstw, farb, lakierów oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości.

- igieł, które zalegają w kanałach stanowiąc niewidoczne niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej.

- materiałów budowlanych, mieszanin cementowych, mas bitumicznych, żwiru, piasku, popiołu, szkła, skór, obierek, wytłoczyn które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory

- tłuszczów i olejów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność czyszczenia lub remontu sieci kanalizacyjnej,

- odpadów i ścieków z hodowli zwierząt w szczególności szczeciny, gnojówki, gnojowicy, ścieków z kiszonek .

Informujemy także, że niedopuszczalne oraz niezgodne z prawem  jest opróżnianie szamb do sieci kanalizacji sanitarnej oraz odprowadzanie ścieków do kanalizacji zbiorczej bez zawartej umowy na odprowadzanie ścieków z nieruchomości .  

Zgodnie z Ustawą  z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków,  wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych  bez uprzedniego zawarcia umowy na odprowadzenie ścieków , a także nie stosowanie  się do zakazów, o których mowa w art. 9 ust. 1 i 2. Ustawy o  zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (określających czego nie wolno wprowadzać do sieci kanalizacyjnej), podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł.

« wstecz