Komu należy przekazać folie od kiszonek?
Wielu rolników pyta się co ma robić z foliami po kiszonkach lub workami po nawozach bo firma, która wywozi u nas śmieci, nie chce ich zabrać.
Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, że folia powstająca z działalności rolniczej nie może zostać uznana za odpad komunalny. „Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992, z późn. zm.) przez odpady rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Natomiast w pkt 7 tego artykułu określona została definicja odpadów komunalnych - rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych; zmieszane odpady komunalne pozostają zmieszanymi odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości.”
Mogłoby się więc wydawać, że folia po kiszonkach - jako podobna do odpadów powstających w gospodarstwie domowym – powinna być odbierana jako odpad komunalny. Tak jednak nie jest, choć MŚ przyznaje, że folie takie były często odbierane bez dodatkowych opłat.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Środowiska, folia powstająca z działalności rolniczej nie może zostać uznana za odpad komunalny. Oznacza to, że rolnik wytwarzający odpad w postaci foli ma obowiązek zagospodarować go zgodnie z przepisami ustawy o odpadach:
„Zgodnie z art. 22 tej ustawy koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzedniego posiadacza odpadów. W przypadkach określonych w przepisach odrębnych koszty gospodarowania odpadami ponosi producent produktu lub podmiot wprowadzający produkt na terytorium kraju, określony w tych przepisach. Natomiast takie przepisy nie zostały określone w odniesieniu do produktów typu folia, czy tzw. big bagi wykorzystywanych w rolnictwie.
Rolnik będący wytwórcą odpadów ma obowiązek na własny koszt zagospodarować te odpady, np. przez zlecenie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Taki podmiot rolnik zobowiązany jest znaleźć we własnym zakresie. Od stycznia 2018 r. pomocnym w tym zakresie jest Rejestr-BDO, w którym muszą być zarejestrowani wszyscy przedsiębiorcy gospodarujący odpadami, a więc posiadający zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.”
Ministerstwo dodało, że powyższy przepis funkcjonował w ustawie o odpadach od momentu jej wejścia w życie, natomiast popyt na odpady z folii w latach poprzednich spowodował, że bardzo często były one odbierane od wytwórców bezpłatnie. Nie dziwi więc zaniepokojenie wytwórców w związku z zaistniałą sytuacją, natomiast przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie.
źródło: www.farmer.pl