Start arrow Gminny Ośrodek Kultury arrow Relacja z Dożynek Gminnych
Relacja z Dożynek Gminnych PDF Drukuj
wtorek, 04 wrzesień 2018
     Dożynki to polska tradycja podziękowania rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Tegoroczne święto plonów miało miejsce 26 sierpnia i poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą dziękczynną o godz. 13.00 w Kościele p.w. Św. Mateusza w Bądkowie. Następnie barwny korowód dożynkowy na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą przemaszerował na stadion sportowy, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Starostami dożynek w tym roku byli Państwo Urszula i Mariusz Hęsiakowie z Żabieńca. Przyniesiony przez nich chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów, został wręczony gospodarzowi Gminy Bądkowo – Wójtowi- Panu Ryszardowi Stępkowskiemu. Niezmiennie, symbolem zebranych plonów, są wieńce uplecione z kłosów i kwiatów, które zgodnie z wieloletnią tradycją zostają przygotowane i przyniesione przez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Bądkowo. Na tegorocznych uroczystościach dożynkowych można było podziwiać sześć przepięknych wieńców przyniesionych przez Panie z KGW z Bądkowa, Biel, Jaranowa, Jaranowa Dużego, Łowiczka, Kolonii Łowiczek i Kaniewa. Po przekazaniu wieńców dożynkowych, tradycyjnie już, gospodarz dożynek, starostowie oraz przybyli na uroczystość księża z pomocą Pań z KGW obdzielili wszystkich obecnych chlebem, który jest nie tylko symbolem urodzaju, ale także nadzieją na dostatek kolejnych lat. Podczas dorocznych dożynek ogłoszono również wyniki XX edycji konkursu na najładniej ukwieconą posesję w Gminie Bądkowo w 2018 roku. Laureatką została Pani Zofia Borkowska ze Słupów Dużych, drugie miejsce zajęły Panie: Irena Jadczyk z Jaranowa Dużego oraz Anna Tuszyńska z Bądkowa, trzecie Pani Krystyna Świątkowska z Bądkowa, czwarte Pani Genowefa Budzińska z Jaranowa Dużego. Podczas Dożynek zebrani mieszkańcy mogli skorzystać z degustacji produktów lokalnych zarejestrowanych w Ministerstwie Rolnictwa, a przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniewie. Na dzieci czekało wesołe miasteczko i animacje ze szczudlarzami. Wystawą towarzyszącą była także kolekcja starych motocykli zgromadzona przez Panów Tomasza, Zbigniewa i Krzysztofa Woźniaków z Toporzyszczewa. Niektóre okazy mają prawie 100 lat! Na zakończenie części obrzędowej Dożynek Gminno-Parafialnych odbyła się część artystyczna przygotowana prze z dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie oraz zespoły i grupy działające przy GOK w Bądkowie: pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu formacji tanecznych „Skrzaty”, „Perełki” i „Show Dance”, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz zespołu wokalnego „Czerwone Róże”. O godzinie 18.00 odbył się koncert zespołu AFTER PARTY, na który przybyło ok. 1 tys. mieszkańców z gminy Bądkowo i okolic. Doroczne dożynki zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem Unison. EM
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 04 wrzesień 2018 )
< Poprzedni   Następny >
Imieniny
18 Lutego 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Fryda,
Konstancja,
Krystiana, Maksym,
Sawa, Sylwan,
Sylwana, Symeon,
Więcesława, Zuzanna,
Zula
Do końca roku zostało 317 dni.
Sonda
Z internetu najczęściej korzystam w:
  
Statystyka
Użytkownicy: 2
Newsy: 1195
Odnośniki: 101
odwiedzających: 4752390
Gościmy
Aktualnie jest 224 gości online