Start arrow Gminny Ośrodek Kultury arrow Dożynki Gminno - Parafialne 2017
Dożynki Gminno - Parafialne 2017 PDF Drukuj
poniedziałek, 04 wrzesień 2017
     Dożynki to polska tradycja podziękowania rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Od kilku lat w Gminie Bądkowo dożynki odbywają się w ostatnią niedzielę sierpnia. Tegoroczne święto plonów miało miejsce 27 sierpnia i poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą dziękczynną o godz. 13.00 w Kościele p.w. Św. Mateusza w Bądkowie. Następnie korowód dożynkowy na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą  przemaszerował na stadion sportowy, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Starostami dożynek w tym roku byli Pani Ewa Ewelina Lewandowska z Jaranowa i Pan Roman Słowiński z Kolonii Łowiczek. Przyniesiony przez nich chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów, został wręczony gospodarzowi Gminy Bądkowo – Wójtowi- Panu Ryszardowi Stępkowskiemu. Niezmiennie, symbolem zebranych plonów, są wieńce uplecione z kłosów i kwiatów, które zgodnie z wieloletnią tradycją zostają przygotowane i przyniesione przez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Bądkowo. Na tegorocznych uroczystościach dożynkowych można było podziwiać siedem przepięknych wieńców przyniesionych przez Panie z KGW z :Toporzyszczewa Starego, Biel, Jaranowa, Jaranowa Dużego, Łowiczka, Kolonii Łowiczek i Bądkowa. Po przekazaniu wieńców dożynkowych, tradycyjnie już, gospodarz dożynek, starostowie oraz przybyli na uroczystość księża z pomocą pań z KGW obdzielili wszystkich obecnych chlebem, który jest nie tylko symbolem urodzaju, ale także nadzieją na dostatek kolejnych lat. Podczas dorocznych dożynek ogłoszono także wyniki XIX edycji konkursu na najładniej ukwieconą posesję w Gminie Bądkowo w 2017 roku. Laureatką została Pani Małgorzata Paliwoda z Jaranowa, drugie miejsce zajęła Pani Krystyna Danielak z Bądkowa, trzecie Pani Krystyna Kulpa z Bądkowa i Karolina Mendel z Kol. Łowiczek, czwarte pani Paulina Wróblewska z Kalinowca. Na zakończenie części obrzędowej Dożynek Gminno-Parafialnych odbyła się część artystyczna przygotowana przez zespoły i grupy działające przy GOK w Bądkowie: pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu formacji tanecznych „Perełki” i „Show Dance”, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz zespołu wokalnego „Czerwone Róże”. O godzinie 17.00 rozpoczął się festyn dożynkowy, podczas którego wystąpiły zespoły takie jak: Zbyszko-Band, Nieuchwytni, Dance Project, Marvel, solista Dawid Smoliński. Doroczne dożynki zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem Unison.
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 04 wrzesień 2017 )
< Poprzedni   Następny >
Imieniny
19 Stycznia 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Bernard,
Erwin, Erwina,
Eufemia, Henryk,
Kanut, Mariusz,
Marta, Matylda,
Mechtylda, Pia,
Racimir, Sara
Do końca roku zostało 347 dni.
Sonda
Z internetu najczęściej korzystam w:
  
Statystyka
Użytkownicy: 2
Newsy: 1184
Odnośniki: 101
odwiedzających: 4635704
Gościmy
Aktualnie jest 214 gości online