Start arrow Gminny Ośrodek Kultury
Gminny Ośrodek Kultury
W niedzielę odsłonięcie pomnika PDF Drukuj
wtorek, 09 październik 2018
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 09 październik 2018 )
Nowy system segregacji odpadów od 1 stycznia 2019 r. PDF Drukuj
wtorek, 09 październik 2018
  Gmina Bądkowo jak wszystkie gminy w Polsce jest zobowiązana do wprowadzenia nowych jednakowych zasad selektywnej zbiórki odpadów. Nowe zasady zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2019 r. Wynika to z zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U.2017.19). Rozporządzenie weszło w życie w dniu 1 lipca 2017 r., zgodnie z jego zapisami gmina Bądkowo ma zapewniony okres przejściowy na wdrożenie nowych zasad selektywnej zbiórki, który kończy się z dniem zakończenia umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów tj. 31 grudnia 2018 r.
  Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: tworzywa sztuczne i metale, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
  Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.
  Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę.
  No dobrze, skoro segregowanie jest takie łatwe, to co należy zrobić z takimi odpadami jak np. karton po mleku? Czy należy wyrzucić go do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym ten karton jest wyścielony od środka? Czy tłusty słoik po pulpetach wrzucać do szkła czy może do odpadów zmieszanych? A co z obierkami warzyw? Po kolei.
  Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego. Wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei opróżniony słoik po pulpetach powinniśmy wyrzucić do pojemnika na opakowania szklane. Nie szkodzi, że jest nieumyty. Zostanie umyty w sortowni.
  Obierki warzyw i owoców najlepiej przeznaczyć na kompost. Jeśli nie masz przydomowego kompostownika, wyrzuć je do pojemnika na odpady biodegradowalne (BIO). Co ważne, ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu, sortujmy je więc i wyrzucajmy do odpowiednich pojemników.
  Nadal masz wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad? Skorzystaj z naszej ściągi poniżej.
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 09 październik 2018 )
Czytaj całość...
Dotacje unijne na odnawialne źródła energii w gminie Bądkowo - OZE PDF Drukuj
poniedziałek, 08 październik 2018
    Szanowni Mieszkańcy gminy Bądkowo, 4 października odbyła się prezentacja dotycząca dotacji na instalacje z OZE, o której informowaliśmy we wcześniejszej publikacji. Dla osób, które nie uczestniczyły w spotkaniu poniżej zamieszczamy materiały prezentowane podczas spotkania. Do dnia 15 października do godziny 14.00 można składać ankiety deklarujące chęć przystąpienia do projektu unijnego mającego na celu  uzyskania do 50% kosztów kwalifikowalnych  na instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, powietrzne pompa ciepła do c.w.u. lub kotły na pellet.
    Urząd Gminy wraz z firmą GlobalECO oszacuje ze złożonych ankiet wartość planowanych do poniesienia kosztów. W sytuacji większej liczby złożonych ankiet niż jest dopuszczalna kwota uzyskania dofinasowania z Urzędu Marszałkowskiego decydować będzie kolejność złożenia ankiet. Natomiast w przypadku bardzo małego zainteresowania i nie osiągniecia minimalnej liczby chętnych, zastrzegamy sobie możliwość odstąpienia od realizacji przedsięwzięcia.
    Złożone do Urzędu Gminy (do biura podawczego) ankiety będą podstawą do przekazania ich współpracującym z gminą audytorom z firmy GlobalECO, którzy dokonają u Państwa wizji lokalnej na posesji celem ustalenia warunków i możliwości technicznych zainstalowania mikroinstalacji OZE. Każda wizyta umawiana będzie telefonicznie, w dogodnym terminie.
Wizja i projekt obejmują:
•    Analiza stanu technicznego instalacji elektrycznej,
•    Przegląd pokrycia dachu i konstrukcji,
•    Elementy zacieniające,
•    Optymalizacja miejsca ustawienia paneli,
•    Obliczenie mocy instalacji dostosowanej do potrzeb,
•    Dobór systemu mocowania urządzeń,
•    Oszacowanie długości przewodów instalacji,
•    Prosta analiza ekonomiczna i ekologiczna inwestycji,
•    Kompleksowa wycena instalacji wraz z montażem.
   Opracowanie projektu niezbędnego do ubiegania się o dofinansowanie jest płatne (od 400zł do 600zł) i stanowi koszt zainteresowanego. Koszt opracowania jest kosztem kwalifikowanym, istnieje możliwość dofinansowania.
   Następnie po dokonaniu przez firmę GlobalECO ww. czynności i uzyskania akceptacji możliwości zainstalowania paneli fotowoltaicznych zdecydujecie Państwo czy bierzecie udział w dalszej realizacji projektu poprzez złożenie deklaracji do Urzędu Gminy. Deklaracje będą rozdawane podczas wizji lokalnej przez firmę GlobalECO. JW
Załączniki:

- Link do ankiety elektronicznej – www.globaleco.pl/oze

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 08 październik 2018 )
Otwarta Strefa Aktywności PDF Drukuj
piątek, 05 październik 2018
    Otwarta Strefa Aktywności (OSA) dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym.
    Obok istniejącego boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym powstała nowa siłownia zewnętrzna składająca się z 6 urządzeń na pylonach, strefę relaksu z czterech ławek, dwóch koszy na śmieci, stojaka na rowery, stołu do tenisa stołowego oraz tablicy kółko-krzyżyk.
    Siłownia zewnętrzna przeznaczona jest dla osób starszych, dorosłych, młodzieży i dzieci. Jest to sprzęt dla stałych bywalców tradycyjnych siłowni, jak i dla tych, którzy z podobnym sprzętem nigdy wcześniej się nie zetknęli. Urządzenia są bezobsługowe, całkowicie bezpieczne, odporne na warunki atmosferyczne i próby zniszczenia. Służą do ćwiczenia całego ciała: nóg, ramion, brzucha i pleców, poprawiające koordynację ruchową, krążenie krwi, kondycję oraz pomagające w rozciąganiu się. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu gwarantuje lepsze dotlenienie organizmu, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Siłownia zewnętrzna to doskonała forma spędzania czasu wolnego z przyjaciółmi lub rodziną.

Całkowita wartość inwestycji brutto: 43 889,50 zł
Kwota dofinansowania ze środków FRKF : 21 856,97 zł AN
Ostatnia aktualizacja ( środa, 10 październik 2018 )
Czytaj całość...
Kontynuacja grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci rolników PDF Drukuj
poniedziałek, 01 październik 2018
   Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informują, że  - w ramach ochrony życia i zdrowia dzieci zamieszkujących tereny wiejskie – podjęta została decyzja o kontynuacji grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci rolników, realizowanego przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
    Dotychczasowe działania związane z taką formą ubezpieczenia dzieci spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym przyjęciem wśród rolników, tak więc ich kontynuowanie jest odpowiedzią na potrzebę środowiska rolniczego.
    Dzięki działaniom prewencyjnym podejmowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz coraz bardziej powszechnemu przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w pracy rolniczej - ryzyko wypadków i ich liczba maleje. Niemniej jednak dzieci rolników, które pozostają w otoczeniu ich pracy narażone są na zwiększone ryzyko wypadków i wymagają szczególnej ochrony ubezpieczeniowej.
    Umowa ubezpieczenia będzie obowiązywała w okresie od 14.10.2018 r. do 13.10.2019 r. i jest finansowana w 100% przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Ubezpieczenie obejmuje wszystkie dzieci do lat 16, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami lub opiekunami prawnymi, z których przynajmniej jedno podlega w pełnym zakresie ubezpieczeniu społecznym rolników.
    Szczegółowe informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia, wysokości świadczeń oraz dane teleadresowe do zgłaszania szkód dostępne będą na stronach internetowych: www.krus.gov.pl i www.fsusr.gov.pl, bezpośrednio w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych KRUS oraz pod numerem telefonu: 22 745 13 40 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00).
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 51 - 59 z 636
Imieniny
19 Stycznia 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Bernard,
Erwin, Erwina,
Eufemia, Henryk,
Kanut, Mariusz,
Marta, Matylda,
Mechtylda, Pia,
Racimir, Sara
Do końca roku zostało 347 dni.
Sonda
Z internetu najczęściej korzystam w:
  
Statystyka
Użytkownicy: 2
Newsy: 1184
Odnośniki: 101
odwiedzających: 4635707
Gościmy
Aktualnie jest 216 gości online